Na skok do Bavorska

Tato pohodová cyklotrasa bez aut a velkých měst celkově měří 50 km a jmenuje se Bocklradweg. Je to nejdelší cyklostezka v trase bývalých železničních kolejí v Bavorsku a je vysoce hodnocená. Doporučuji jet z Vohenstraussu do Weidenu (viz mapka níže). Malebná krajina, malé vesničky a občas Weissbier!

Cyklotrasa má dvě rozdílné části, které dělí městečko Vohenstrauss (třetí výjezd za Rozvadovem na německé dálnici A6, pěkné náměstí, zámek, zaparkujete v pohodě). Vlaky dříve jezdily až do Eslarnu (první vesnice za Českým lesem), kde Bocklradweg začíná a odsud vede přes Waidhaus (Rozvadov je zde doslova na dohled) a pak přes Pleystein do Vohenstraussu. Tato část je štěrková a vede převážně v lese.

Z Vohenstraussu, kde doporučuji začít, se už jede po asfaltíku a oproti kopcovitému příhraničí je trasa rovnější, je zde vidět do krajiny a kolem trasy jsou občas i bistra a možnost se občerstvit. Na infotabulích je historie bývalé železnice, železniční nádraží jsou rozeznatelná do dnes. U obce Flosss na chvíli odbočte a mrkněte na náměstí. Konec cyklotrasy v podobně funkční železniční zastávky je v Neustadt and der Waldnaab (NEW).

Délku svého výletu si přizpůsobte podle sebe, Eslarn-Weiden je 54 km, trasa v mapce 32 km, vše krát dva tam a zpět nebo nikoliv v případě přenocování a celá kombinace se dá ještě upravit tím, že zde jezdí cyklobus. 

Schübladl Vohenstrauß

nepravidelná Rubrika

Rozhovory s místními

Číšník a majitel v jedné osobě po tom co jsme dojedli přisedne a říká: „chlapci, vy budete z Čech že jo, já k vám strašně rád jezdím na kolo a miluju tu vaší kulturu minipivovarů, můžete mi něco doporučit, co ještě neznám?“. To mě mile překvapilo, čekal bych hrdost na bavorské pivo, že zaznamenal a ocení rozdíl mini a maxi pivovary, navíc tam měl dost hostů a bavil se s náma asi 15 minut. Chlap před důchodem, prý vždycky ujede asi 100 km, ožere se u nás a pak volá manželce ať pro něj přijede:) Dál bylo zajímavé slyšet bez obalu od Němce to co si všechno myslí o uprchlících, krachujících podnicích, elektroautech atd. Prý se na pivu nedá už vydělat, syn hospodu nechce a brzo to tu zavře. Příjemná zahrádka, štamgasti nacamraní ve všední den už na oběd, jídlo za 15, pokud by nebyly 20 km odsud Sudety, člověk by je politoval.

Ačkoliv na nádraží Neustadt tento cykloprojekt namísto původních kolejí končí, pohodička na kole  pokračuje. Až do Weidenu vede cyklotrasa krásně kolem řeky Waldnaab a na náměstí ve Weidenu dojedete mimo silnice a po rovině. Na náměstí je v létě zahrádka vedle zahrádky, má to až italský nádech a na vás je, jestli si dáte sýrové prkénko s Primitivem nebo koleno a tuplák.

Pěkná oblast, klasicky opravený dům s kytičkami a solárními panely, vedle stodola a před garáží Mercedes a traktor. Mnichov a Alpy daleko, pivo za 2,3 už je levnější jak u nás. Stojí za to to tady prozkoumat, čeština je slyšet hlavně v Edece ve Vohenstraussu, časy kdy se jezdilo pro kazeťáky a do akvaparku do Weidenu už je dávno pryč. Hotel postavený v bývalých hradbách hned vedle má i garáž na kola.

Rubrika

Zoigl Bier

Pouze v této oblasti Bavorska narazíte na pivo s logem šesticípé hvězdy, ale význam není židovský. Šest cípů znamená vodu, oheň, vzduch, slad,chmel a kvasnice a jedná se o tradici z 16. století. Na české poměry by se to dalo označit jako „řemeslné pivo“ a když si na internetu najdete  „Zoigl termine“, najdete podniky, kde zrovna probíhají jakési pivní slavnosti. 

Otevřeno je většinou pouze výjimečně a je potřeba hledat omezenou otvírací dobu. Ve Weidenu lze doporučit komunitní hospůdku v boční uličce Kloine Zoigl Stub’n.

Jedná se o velký cyklo projekt, který má i své webovky. V Německu, kde se s rostoucím počtem aut a zvyšujícímu se bohatství bylo rušeno obrovské množství tratí, vznikl i web věnující se cyklotrasám, které koleje nahradily. Můžete se sami přesvědčit, že v blízkosti Česka je jich vícero.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *